Jak się przygotować do podróży samochodowej z dzieckiem, żeby dla całej rodziny była przyjemnością, a nie udręką? Co zabrać, co jest przydatne a co jest zbędne. Co podniesie nasze wspólne bezpieczeństwo a co może je obniżyć. Radzimy i podpowiadamy.

Morbi vitae purus dictum, ultrices tellus in, gravida lectus.

Często na pytanie zadawane naszym Klientom: „czy dużo Państwo jeździcie?” pada odpowiedź, że nie, bo dziecko nie lubi podróży i z tego powodu unikają auta jak ognia. Czy faktycznie tak musi być? A może wystarczy tylko lepiej przygotować się do jazdy?

Podstawową kwestią podczas podróży z dzieckiem, zarówno tych krótszych, jak i tych długich to bezpieczny i dobrany do dziecka oraz auta fotelik samochodowy.  Dla dzieci w wieku do 4/6 lat polecamy foteliki RWF, czyli montowane tyłem do kierunku jazdy. Wybór RWF-ów na polskim rynku jest przeogromny, a w sklepach Tylem.pl mamy je wszystkie. Oferujemy modele na Isofix lub pasy samochodowe, obrotowe, z regulacją wychylenia czy dużą ilością miejsca na nogi. Bazując na doświadczeniu naszych Doradców dobieramy fotelik do dziecka i samochodu, aby podróż była zarówno bezpieczna, jak i komfortowa dla całej rodziny.

Aby wstępnie wyselekcjonować pasujące modele fotelików, zapraszamy do naszego Formularza wyboru fotelika.

Jeśli mamy już wybrany fotelik, czas na przydatne w drodze akcesoria. Niewątpliwie ich wybór uzależniamy od pory roku – latem stosujemy np. osłonki przeciwsłoneczne, żeby słońce nie raziło naszej pociechy, lub rozwiązania chłodzące żeby w foteliku było chłodniej i przewiewniej. A zimą? Zdejmujemy kurkę, aby być w stanie poprawnie zapiąć dziecko pasami samochodowymi czy uprzężą wewnętrzną fotelika, a następnie okrywamy je ciepłym kocykiem czy zakładamy gustowne  ponczo, np. od Patulove .  Rozwiązaniem problemu  głowy opadającej podczas drzemki (występuje zazwyczaj w fotelach przodem do kierunku jazdy) będą poduszki Sandini, dostosowane do wieku dziecka, które mogą poszczycić się rekomendacją instytutu ADAC.

Dla starszaków podróżujących już przodem do kierunku jazdy w fotelikach 9-36 lub 15-36 kg wygodny będzie podnóżek, dzięki któremu nogi będą miały się o co oprzeć i nie zdrętwieją przy dłuższej jeździe. W roli podnóżków nie używamy toreb, zgrzewek z wodą, walizek. Musimy pamiętać, że podczas wypadku wszystkie nieprzymocowane elementy nabierają wielkiej masy i są dużym zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia podróżujących w aucie osób.

Niebezpieczne mogą być też twarde lub ostro zakończone zabawki, które dajemy dziecku. W razie mocniejszego hamowania metalowy samochodzik może mocno uderzyć, a kredka trzymana w rączce – trafić w oko. Wybierajmy przytulanki, miękkie pacynki, a do tego fajną muzykę z płyty, czy ciekawe słuchowisko, które nie tylko zajmie dziecko, ale tez będzie działało na jego wyobraźnię.

Starszaki mogą słuchać własnej „muzy” np. przez głośniki zamontowane w zagłówku fotelika Recaro Monza Nova 2 Seatfix.

Podczas jazdy nie jemy i nie pijemy – przy mocniejszym hamowaniu, a tego nigdy nie przewidzimy, łatwo o zachłyśnięcie, które może w skrajnym wypadku doprowadzić do uduszenia. Najlepiej jest regularnie zatrzymywać się na krótki odpoczynek, podczas którego można się posilić i rozprostować kości. Przystanki powinniśmy zaplanować w naszym planie podróży nie rzadziej niż co 2 godziny.

Przed wyjazdem każdy kierowca, niezależnie czy jedzie sam czy z rodziną, powinien sprawdzić stan techniczny swojego auta. Nie wystarczy napełnić bak paliwem. Pamiętajmy o sprawdzeniu poziomu oleju i płynu do spryskiwaczy, zmianie opon na odpowiednie dla danej pory roku czy choćby umyciu szyb i reflektorów. Niby oczywiste, ale czasem umyka.

Na drodze zawsze powinniśmy dostosować prędkość do warunków atmosferycznych, nie szaleć za kierownicą, nie pędzić na złamanie karku.  Może dojedziemy do celu kwadrans później, ale za to bezpiecznie – czego Wam i sobie życzymy.

Szerokiej drogi!

Pomoc & Wsparcie

Jeśli masz pytania dotyczące bezpiecznego przewożenia dzieci, nasi eksperci są do Twojej dyspozycji.

Masz wątpliwości – zapytaj, nie kombinuj. Nie warto.

Newsletter

Newsletter

Zapisz się, zawsze warto wiedzieć wcześniej