Takie pytania zaprzątają głowę przyszłych rodziców, którzy wybrali już dla swojego maluszka wózek, ubranka, pieluszki, kosmetyki, łóżeczko, zabawki oraz całą masę bardziej lub mniej potrzebnych gadżetów, a na koniec zostawili sobie ich zdaniem zakup najtrudniejszy i najmniej przyjemny, ale niewątpliwie najważniejszy. Wybranie złego koloru wózka, za małej maty do zabawy czy zbyt mało grzechoczącej grzechotki jest niczym w porównaniu ze źle dobranym i spasowanym fotelikiem samochodowym dla dziecka. Jak zatem wybrać swój pierwszy fotelik samochodowy dla noworodka?

Morbi vitae purus dictum, ultrices tellus in, gravida lectus.

Wybór fotelika pierwszego, tzw. łupinki, nosidełka jest dość prosty. Zatem jak wybrać ten najlepszy model siedziska dla nowonarodzonego dziecka ? Na tak postawione pytanie – jaki fotelik wybrać, jaki fotelik jest najbezpieczniejszy, który model jest najlepszy? – jest tylko jedna odpowiedź – najbezpieczniejszy fotelik dla noworodka to ten, który

 • otrzymał bardzo dobre lub dobre noty w testach zderzeniowych przeprowadzonych przez niezależne instytuty badawcze

 • pasuje do Twojego samochodu

 • pasuje do Twojego dziecka

 • pasuje do Twojej rodziny

Tylko tyle i aż tyle.

Testy fotelików samochodowych dla noworodków

Cybex Aton M - test OAMTC

Cybex Aton M – test OAMTC

Bardzo ważne jest, aby fotelik samochodowy mógł poszczycić się dobrymi wynikami w testach zderzeniowych. Są one przeprowadzane przez nieżelazne instytuty z całego świata i badają one co stanie się z dzieckiem przewożonym w danym foteliku podczas zdarzenia drogowego.  Na ocenę ogólną wpływa także choćby jakość tapicerki fotelika czy łatwość jego montażu, ale te aspekty nie są kluczowe. Sprawdzamy wynik za bezpieczeństwo, bo to ta konkretna  informacja jest kluczowa dla bezpiecznego przewożenia noworodka (a potem starszych dzieci) w foteliku samochodowym. Nie poprzestajemy na homologacji (starsza ECE R44/04 czy nowsza UN R129 – popularny I-Size), bo ona tylko dopuszcza foteliki do sprzedaży, a nie bada wnikliwie poziomu bezpieczeństwa, jaki oferuje fotelik. Nie mylmy też homologacji z certyfikatami czy testami.

Jaki fotelik samochodowy wybrać dla noworodka, czyli który model 0-13kg jest najlepszy.

Przymiarka fotelika 0-13kg w samochodzie

Druga rzecz, jeśli już wybraliśmy z oferty rynkowej fotelik dla noworodka z dobrymi wynikami w testach, to czeka na przymiarka do auta, w którym fotelik będzie użytkowany. Po co? Sam fakt posiadania pasów 3-punktowych lub systemu Isofix nie gwarantuje stabilnego i bezpiecznego montażu. Problemy, jakie mogą się pojawić wynikają choćby z różnych kształtów kanap samochodów różnych marek (lub modeli w ramach jednej marki) czy różnej wysokości zamontowania zaczepów Isofix. Nawet jeśli uda nam się zapiąć fotelik zgodnie z wytycznymi producenta, może okazać się, że efekt takiego montażu będzie opłakany – fotelik stoi na kanapie samochodowej bardzo pionowo, a noworodek praktycznie siedzi w nim jak na krześle, co nie tylko jest dla niego nie tylko niewygodne, ale przede wszystkim niebezpieczne. Wizyta w sklepie specjalistycznym, z bogatą ofertą modeli jest tu niezbędna – sklepy Tylem.pl polecają się.

Dopasowanie fotelika 0-13kg do potrzeb i możliwości rodziny

Ok, mamy zatem wybrany fotelik z testami, zamontowaliśmy go stabilnie i w odpowiedniej pozycji w aucie (pełen sukces!), a teraz do auta wsiada Tata o wzroście 198 cm… a to auto jest niewielkie… i ten wspomniany Tata wsiada, wsiada, ale wsiąść nie może, bo gabarytowy fotelik zamontowany na obszernej bazie Isofix kasuje miejsce kierowcy. Co to oznacza? Ni mniej ni więcej, że ten model fotelika nie pasuje do Twojej rodziny. I chociaż Państwo Kowalscy mają taki sam, a i przyjaciółka sobie go bardzo chwali, to dla Ciebie się nie nadaje. Pamiętaj, że wybierasz fotelik do swojego dziecka, swojego samochodu, swojej rodziny, a dysponujesz swoim budżetem. Nie patrz na innych, bo to nie dla innych wybierasz fotelik.
Trudne? Nie aż tak bardzo, ale bywa czasochłonne.

Grupy produktów z której wybieramy pierwszy fotelik samochodowy dla noworodka

Istnieją 4 możliwości z których rodzice mogą wybierać pierwszy fotelik. Tu nie ma złego wyboru a jedynie taki, który może się okazać niedopasowany do potrzeb. Bo każde z poniższych rozwiązań i tak musi zostać sprawdzone i przymierzone w samochodzie.

 1. Fotelik w kategorii 0-13 kg / ok. 40-75 cm, czyli taki, który posłuży od urodzenia do około pierwszych urodzin. Zapinanie tylko na pasy samochodowe
 2. Fotelik w kategorii 0-13 kg / ok. 40-75 cm, czyli taki, który posłuży od urodzenia do około pierwszych urodzin wraz z dodatkową bazą, zapinany na pasy lub na Isofix
 3. Fotelik z zestawu modułowego – na jednej bazie (na Isofix) najpierw montujesz fotelik 0-13kg, a następnie fotelik kolejny 9-18kg, nadal montowany tyłem do kierunku jazdy. Zestaw posłuży do ok. 4 roku życia. Czyli jedna baza a dwa foteliki.
 4. Fotelik 0-18kg, o ile posiada odpowiednie (nie jakiekolwiek) wkładki, a jego pozycja w samochodzie jest adekwatna dla noworodka. Jeden fotelik, gdzie nie nie ma „klasycznej” łupinki. Jest za to możliwość zmiany pozycji w zależności od wieku-rozwoju dziecka. Takich produktów jest tylko kilka na rynku.
Jaki fotelik samochodowy wybrać dla noworodka, czyli który model 0-13kg jest najlepszy.

Na co jeszcze zwracać uwagę przy wyborze fotelika samochodowego dla noworodka?

Elementów jest tak dużo jak dużo jest rodzin, które wybierają dla siebie nowy produkt. Przedstawiam jednak te najczęstsze.

 • Dopasowanie & testy. To kluczowe i warte przypominania. Dobry fotelik, przetestowany, dopasowany do samochodu, dobrze wpięty, dziecko poprawnie umieszczone i zapięte.

 • Budżet. Nie zawsze tanio znaczy źle, choć trzeba podchodzić realnie do tematów finansowych – najnowszy model fotelika, z funkcją obrotu na bazie czy rozkładanym na płasko, w tapicerce „premium” będzie kosztował sporo więcej niż inne. Zastanów się jednak, czy wszystkie modne (ale też wygodne) bajery są Ci faktycznie niezbędne. Fotelik prosty, ale nadal bezpieczny można też kupić w bardzo rozsądnej cenie . Przyjdź do Tylem.pl – mamy wiele modeli na każdą kieszeń.

 • Sposób montażu. Szybciej i łatwiej zapniesz fotelik na bazie, zamontowanej na stałe w samochodzie (za pomocą pasów lub Isofixa), niż samym pasem samochodowym. Pas może się luzować, może cisnąć nogi większego dziecka, może sprawiać Ci kłopot. Ale zestaw z bazą będzie odpowiednio droższy. Większość fotelików z tej grupy można zamontować samym pasem samochodowym, ale pojedyncze modele montujemy tylko na Isofix. Jeśli panujesz poruszanie się tylko swoim autem, to OK, ale jeśli przyjdzie Ci jechać taksówką lub samochodem bez systemu Isofix, pojawi się problem. Co wybierasz? Polecam zapoznać się z art. „Fotelik na pasy czy na isofix, oto jest pytanie.

 • Adaptery do wózka. Jeśli masz już wózek i ważne jest dla Ciebie wpinanie fotelika samochodowego 0-13 kg , czyli popularnej łupinki na stelaż – upewnij się, że fotelik jest z nim kompatybilny lub, że możesz kupić adaptery do takiego zestawu. Pamiętaj jednak, że fotelik to bezpieczeństwo dziecka w podróży, wózek jest tematem drugoplanowym, więc nie kieruj się wyborem fotelika pod kątem wózka. Fotelik samochodowy jest stworzony do samochodu.

 • Waga fotelika. Z tym jest bardzo różnie – od lekko powyżej 2 kg, do ponad 5 kg, więc jeśli mieszkasz na trzecim piętrze bez windy, wybieraj raczej coś lekkiego, szczególnie, że maluch bardzo szybko przybiera na wadze, a kręgosłup ma się jeden. Jeśli jednak mieszkasz w domu z garażem i noszenie dziecka w foteliku ograniczysz do minimum – kwestia ciężaru fotelika nie jest kluczowa i nie musi wypływać na Twój proces decyzyjny. Możesz też dobrać akcesoria aby ułatwić sobie przemieszczanie. Dla przykładu fotelik Klippan KISS2+ ma kółka, są też dodatkowe do dokupienia (zobacz Rollersy). Specjalny pas do noszenia fotelików też ułatwi ew. manewry.

 • Gondola lub fotelik. Dla noworodka wybieramy fotelik. Są dostępne na rynku gondole (także z testami zderzeniowymi), umożliwiające przewożenie noworodka w pozycji leżącej bokiem, ale takie rozwiązanie rekomenduje się tylko w wyjątkowych wypadkach, gdy jest zalecanie lekarza. Jeżeli dziecko cieszy się doskonałym stanem zdrowia – wybieramy fotelik. Przetestowany i dobrany do samochodu, ale fotelik.

 • Zestawy wózkowe 3w1. Raczej zalecamy unikanie takich zestawów, gdyż producenci wózków dodają do takiego zestawu mocno średniej jakości foteliki samochodowe. Mają za zadanie podnieść atrakcyjność oferty wózkowej, lecz nie bezpieczeństwo. Tak, taki fotelik też musi zostać sprawdzony czy pasuje do samochodu.

 • Kolor. Tak, to też ważna kwestia, dlatego ją tu umieściliśmy 😉 Na końcu, ale jest. Jeśli zależy Ci na wyglądzie, rozumiemy. Mamy sporo możliwości wyboru. Proszę jednak, abyście ten jakże ważny element, umieścili jak my, na końcu listy.

Rady dla nowych rodziców?

 • Bezpieczeństwo przede wszystkim. Dobre foteliki będą droższe niż styropiany z supermarketu, ale warto dołożyć, aby dać dziecku to co najbezpieczniejsze. Może nie potrzebujesz aż tylu ubranek czy zabawek na sam początek i rezygnując z części takich zakupów zaoszczędzisz większą sumę. Rezygnacja z zestawu wózkowego 3w1 na rzecz samego wózka, też potrafi dać sporą zniżkę. Mamy systemy ratalne, zakupy z odroczonym terminem płatności czy choćby „10 rat 0%„. To ułatwia lekko droższy zakup.

 • Czas. Nie zostawiaj zakupu fotelika na ostatnią chwilę – Twój poród może nastąpić wcześniej niż zakładasz, albo dobór fotelika może z jakiegoś powodu okazać się bardziej czasochłonny. Nie warto dokładać sobie stresów w tym i tak nerwowym czasie. Jadąc do szpitala powinniście już mieć wybrany i kupiony fotelik. Powinniście także umieć go zamontować i znać jego obsługę.

 • Polecanie modeli fotelików. Nie sugeruj się wyborami „gwiazd” telewizji czy Internetu – nie tędy droga. To co pasuje u nich, może się okazać iż nie pasuje u Was. Inny samochód, możliwości montażu, układ kanapy, wzrost pasażerów, inna ilość dzieci czy choćby budżet. Polecanie nie jest złe jeśli prowadzi do zainteresowania się ciekawym rozwiązaniem czy zdobyciem dodatkowej wiedzy. Nie polecamy „ślepej” wiary w jedynie słuszny wybór danego modelu.

 • Jazda tyłem! RWF-y rządzą 😉 Po foteliku 0-13kg kontynuuj przewożenie dziecka tyłem do kierunku jazdy, minimum do 4. roku życia. Tak jest bezpieczniej. Wedle badań, między innymi firmy BeSafe, do 5 razy bezpieczniej. Oraz zdecydowanie wygodniej. Lepsze wychylenie do pozycji spoczynkowej, podparcie nóg, bezpieczniejsza pozycja. My, polecamy 😉 i robimy to jako pierwsi w kraju od lat na taką skalę.

Pomoc & Wsparcie

Jeśli masz pytania dotyczące bezpiecznego przewożenia dzieci, nasi eksperci są do Twojej dyspozycji.

Masz wątpliwości – zapytaj, nie kombinuj. Nie warto.