Jednym z częstych kłopotów klientów posiadających fotelik montowany tyłem do kierunku jazdy, jest to jak go zakotwiczyć i przymocować w samochodzie. Zagadnienie istotne z punktu bezpieczeństwa i poprawnego montażu nie jest wcale takie trudne, jak może się wydawać.

Czym są pasy mocujące?

Pasy montażowe, kotwiczące, mocujące (zawsze w zestawie z fotelikiem), które mocujemy do części stałych samochodu i pleców fotelika RWF. Po co ? Dla bezpieczeństwa, dla poprawy stabilności, dla ochrony.

 

Sama instalacja pasów i ich montaż jest zadaniem wręcz banalnyma a większym problemem jest sposób ich prowadzenia lub wybór optymalnej metody ich przypięcia. Jakie zatem mamy opcje?

Istnieją 3 sposoby montażu:

 1. montaż do posiadanego uchwytu w szynie
 2. montaż do szyny przednich foteli
 3. montaż do fotela przedniego

1. Montaż do posiadanego uchwytu w szynie

Pierwsza metoda, to kotwiczenie lub przeprowadzenie pasa w uchwycie szyny po której porusza się przedni fotel. Nie każdy samochód posiada taki uchwyt. Jak wygląda taki oryginalny uchwyt, pokazuje zdjęcie obok. Możemy zaczepić pas bezpośrednio do uchwytu. Rozwiązanie specjalnie zaprojektowane do tego celu, szybkie i bezpieczne. Nie ogranicza nam możliwości poruszania przednim fotelem, aby dostosować go do potrzeb pasażera (przód-tył). Polecamy poniższe filmy, gdzie pokazano jak to wykonać.

Tylem.pl_dodatkowe-pasy-kotwiczenia-axkid-2

Mocowanie fotelika RWF

 

[checklist icon=”plus” iconcolor=”#81d742″ circle=”no”]

 • szybki montaż
 • orginalny uchwyt
 • możliwość poruszania fotelem (przód-tył)

[/checklist]

Coż zrobić jeśli w naszym samochodzie nie ma takiego uchwytu? Zostaje nam wybór pozostałych metod lub zakup uchwytu oraz jego montaż. Tu pojawia się małe światełko dla posiadaczy fotelików RWF marki BeSafe, gdyż takie dwa uchwyty (oraz podkładki) mamy w zestawie fotelika (wraz z pasami oczywiście). Zatem nie musimy szukać ani dokupować tego elementu. Axkid oferuje uchwyt jako dodatkowy element (zobacz: uchwyt mocowania i kotwiczenia axkid, dołączając do fotelika jedynie komplet pasów. Pozostałe marki Recaro. MaxiCosi, Britax, nie oferują oryginalnych uchwytów i podobnie jak Axkid dodają jedynie pasy. Klippan zdecydował się zrezygnować z mocowania i kotwiczenia pasami w swoich fotelikach dając w zamian ramę antyrotacyjną i wypierającą kanapę. Joie nie posiada ani ramy ani pasów montażowych i kotwiczących

Niestety proponowane przez Axkid’a uchwyty nie są uniwersalne. Zalecamy dokładne sprawdzenie przed montażem w samochodzie. Każdy model samochodu posiada zupełnie inną konstrukcję szyny fotela przedniego. Wszystkie szyny nie leżące bezpośrednio na podłodze samochodu – nie nadają się do użycia razem z tym uchwytem.

 

2. Druga metoda, to montaż do szyny przedniego fotela.

Tworzymy pętelkę oplatając szynę po której porusza się przedni fotel (kierowcy lub pasażera). Jak wykonać pętlę? Każdy pas fotelika jest inny, lecz pomysł i idea – podobne. Polecamy poniższe filmy, gdzie pokazano jak to wykonać.

 

[checklist icon=”plus” iconcolor=”#81d742″ circle=”no”]

 • szybki montaż
 • możliwość poruszania fotelem (przód-tył)

[/checklist]

[checklist icon=”minus” iconcolor=”#dd3333″ circle=”no”]

 • nie każdy samochód posiada taką możliwość (szyba bezpośrenio i dokładnie przylega do podłogi)
 • powstała pętla na szynie może ograniczać cofnięcie fotela
 • ryzyko uszkodzenia (przecięcia) pasa przez fotel, jeśli będziemy często nim „uderzać” w powstałą pętlę.

[/checklist]

3. Trzecia metoda, to montaż do przedniego fotela.

Metoda równie prosta co poprzednia, jednak tym razem „oplatamy” przedni fotel a właściwie jego dwa elementy. Oplatamy bowiem połączenie pomiędzy siedziskiem przedniego fotela a jego oparciem. Polecamy poniższe filmy, gdzie pokazano jak to wykonać.

Montaż i kotwiczenie fotelika RWF do przedniego fotela.

Montaż i kotwiczenie fotelika RWF do przedniego fotela.

 

[checklist icon=”plus” iconcolor=”#81d742″ circle=”no”]

 • możliwa w każdym samochodzie
 • zalecana jeśli nie jest możliwe stosowanie poprzednich metod

[/checklist]

[checklist icon=”minus” iconcolor=”#dd3333″ circle=”no”]

 • brak możliwości poruszania fotelem (przód-tył)
 • możliwość uszkodzenia (przetarcia) tapicerki pod pasem

[/checklist]

 

 

Filmy instruktażowe – montaż fotelika

Axkid

http://youtu.be/N41ciHPescg?t=1m15s

 

Britax

For privacy reasons YouTube needs your permission to be loaded.
I Accept

 

BeSafe

For privacy reasons YouTube needs your permission to be loaded.
I Accept

 

Dodatkowo możemy dokupić drugi zestaw pasów montażowych. Przyda się jeśli często przenosimy fotel RWF pomiędzy samochodami. Oryginalny komplet zostanie w samochodzie, z którego korzystamy częściej a dodatkowy komplet zamocujemy w drugim samochodzie. Rozwiązanie pozwoli szybko i bez potrzeby całkowitego i każdorazowego demontażu pasów, przenosić fotel pomiędzy samochodami. Zamiast pasów możemy też dokupić dodatkowe uchwyty.

Fotelik montujemy i kotwiczymy identycznie, niezależnie od miejsca montażu samego fotelika. Jeśli montujemy fotelik na środkowym miejscu w samochodzie, co polecamy bo jest to bezpieczniejsze (polecamy art: miejsce montażu fotelika w samochodzie), to pasy mocujemy do tych samych punktów co opisywaliśmy jednak do obu foteli: kierowcy i pasażera.

Zostaje jeszcze kwestia montażu i instalcji oraz kotwiczenia fotelika RWF, jeśli zdecydujemy się na jego ustwienia na przednim fotelu. Jak wtedy poprowadzić pasy? Wszystkie sposoby są nadal aktualne, lecz pasy prowadzimy pod przednim fotelem na którym ustawiamy fotelik dziecka. Bezwzględnie należy wyłączyć przednią poduszkę powietrzną, jeśli ustawimy fotelik RWF na przednim siedzeniu.

Montaż fotelika RWF na przednim fotelu

Montaż fotelika RWF na przednim fotelu

 

Pamiętaj! Przed instalacją zapoznaj się z instrukcją użytkowania i instalacji posiadanego modelu fotelika. Nie używaj części z niepewnych źródeł. Nie przerabiaj i nie modyfikuj samodzielnie żadnego elementu fotela lub jego wyposażenia. Sprawdzaj okresowo montaż i napięcie pasów.

Bezpieczny fotelik to fotelik dopasowany i poprawnie zamontowany. Nie zapomnij poprawnie przypiąć dziecka. Szerokiej drogi.

 

Katalog opisywanych produków:

[products ids=”2736, 2734, 2729, 2725 , 2722″]

 

Zapraszamy do dyskusji na forum.

 

[do action=”pomoc”/]