Dzieci chcą jak najszybciej stać się „dorosłe” i robić „dorosłe” rzeczy. Nie chcą nosić czapki, wolą iść do pracy niż do szkoły i często buntują się przeciw jeździe w foteliku. Czy aby nie jest za wcześnie na rozstanie z fotelikiem? Kiedy zatem jest czas na definitywne i bezpieczne rozstanie z fotelikiem? Zanim podejmiesz tę ważną decyzję, sprawdź czy jest to już możliwe i bezpieczne.

Morbi vitae purus dictum, ultrices tellus in, gravida lectus.

Rodzice często pytają nas, kiedy jest już czas aby pożegnać się z fotelikiem i kiedy można bezpiecznie posadzić dziecko bez fotelika. To wbrew pozorom bardzo ważna i istotna zmiana. Jest też stosunkowo prosta do sprawdzenia. Zacznijmy jednak od początku.

Przepisy dotyczące przewożenia dzieci w samochodzie

Zgodnie z obowiązującymi przepisami (Art. 39 ust. 3 Kodeksu ruchu drogowego) dziecko może jeździć autem bez „fotelika bezpieczeństwa dla dziecka” lub „innego urządzenia przytrzymującego” po osiągnięciu 150 cm wzrostu. Ustawodawca przewiduje kilka sytuacji, które mogą być odstępstwem od tej sytuacji, np.:

  • mając troje dzieci, z których dwoje jeździ w fotelikach zamontowanych na tylnej kanapie, nie ma fizycznie już miejsca na zamontowanie trzeciego fotelika i maluch musi być zapięty samym pasem samochodowym. Przepis dotyczy dziecka minimum 3-letniego;

  • zapiąć pasem możemy także dziecko mające co najmniej 135 cm wzrostu „w przypadkach, kiedy ze względu na masę i wzrost dziecka nie jest możliwe zapewnienie fotelika bezpieczeństwa dla dziecka lub innego urządzenia przytrzymującego”.

Przepisy to nie wszystko. Foteliki dla większych dzieci.

To tyle, jeśli chodzi o przepisy, ale Ty jesteś świadomym Rodzicem, który przede wszystkim dba o bezpieczeństwo swojego dziecka, dlatego zanim podejmiesz decyzję o przemyśl ten temat dokładnie.
Musisz mieć świadomość, że fotelik fotelikowi nie równy. W ramach ostatniej kategorii fotelików, czyli tych docelowych (dla dzieci o wadze 15-36 kg lub wzroście 100-150 cm), są siedziska mniejsze i większe. Są węższe i szersze, a także takie, które niczym Transformers ze znanego filmu znacząco rosną wraz z dzieckiem, nie tylko w górę, ale też na boki. I-Size, to nowa homologacja europejska która odchodzi od wagi, na rzecz wzrostu, oferując przestrzeń dla człowieka o wzroście aż 150 cm. Na rynku jest już kilka modeli homologowanych zgodnie z tą normą. Warto poszukać i przymierzyć. Możliwe, że fotelik obecnie używany przez Twoje dziecko jest dla niego za mały, stąd jego niezadowolenie, ale w sklepie znajdziesz inny – większy i wygodniejszy, który jeszcze przez pewien czas będzie chronił Twoją pociechę podczas samochodowych eskapad.

Zobacz foteliki I-Size.
Masz pytania? Prosimy o kontakt.

Kto decyduje?

W dzisiejszych czasach dzieci czynnie uczestniczą w rodzinnych procesach decyzyjnych, często odgrywając w nich jak nie kluczową, to przynajmniej bardzo ważną rolę. Rodzice żyją w biegu, pracują zawodowo, prowadzą dom, zajmują się dziećmi – obowiązków jest niemało i czasem, dla świętego spokoju, godzimy się realizować pomysły naszych pociech, bo tak jest szybciej i ciszej 🙂
Kwestia bezpieczeństwa jest jednak (jakkolwiek drastycznie by to nie zabrzmiało) sprawą życia lub śmierci i tu nie ma miejsca na nasze ustępstwa. Więc, jeśli nawet nasza 11 letnia, we własnym rozumieniu, bardzo dorosła już pociecha upiera się, żeby fotelik odstawić do piwnicy i lansować się na przednim fotelu w pasach samochodowych, sprawdźmy dokładnie, czy aby na taki zabieg nie jest jeszcze za wcześnie. Pomoże w tym Test 5-ciu kroków.

Morbi vitae purus dictum, ultrices tellus in, gravida lectus.

I jak? Sprawdzone?

Wszystkie punkty odhaczone? Jeśli tak, to pozostaje Ci rodzicu tylko głęboko westchnąć i z rozrzewnieniem wspominać te niedawne chwile kiedy Twoja Kasia czy Jaś powiedzieli pierwsze słowo, zaczęli chodzić czy dostali pierwszą piątkę w szkole. No cóż, czas szybko leci, dzieci rosną, ale my nadal jesteśmy piękni i młodzi. Tej wersji się trzymajmy.
Tym optymistycznym akcentem się żegnamy i życzymy szerokiej drogi!

Gdybyście mieli jakiekolwiek wątpliwości czy pytania dotyczące bezpiecznego przewożenia dzieci – nasi eksperci są do Waszej dyspozycji:
· w sklepach stacjonarnych,
· pod telefonami naszych sklepów
· drogą mailową,
· na czacie oraz
· na naszej Grupie Facebook o RWF
· oraz zawsze nasz Formularz Wyboru Fotelika.

Jeśli masz wątpliwości, zapytaj. Zawsze chętnie pomagamy.
Przyjedź a chętnie sprawdzimy czy już czas na kolejny etap 😉

Pomoc & Wsparcie

Jeśli masz pytania dotyczące bezpiecznego przewożenia dzieci, nasi eksperci są do Twojej dyspozycji.

Masz wątpliwości – zapytaj, nie kombinuj. Nie warto.