Chcesz uświadomić? Wytłumaczyć? Przekonać swoją drugą połówkę, koleżankę, brata i siostrę? Wykorzystaj do tego poniższe filmiki, porady specjalistów oraz skorzystaj z porad naszych grupowiczów, którzy mają za sobą już niejedną taką przeprawę i naprawdę świetne pomysły 🙂 Nie ma Cię na grupie? Nic straconego – serdecznie zapraszamy, czekamy na Ciebie z otwartymi ramionami.

 

Grupa o fotelikach tyłem facebook

Pamiętaj też, że nic na siłę. Możesz delikatnie zasugerować, podsunąć filmiki i zaoferować swoją wiedzę, ale czasami nie warto się denerwować. Także nieś wiedzę o RWF w świat, ale pamiętaj, że Twój spokojny sen nie jest wart niektórych dyskusji.

 

1. Kompilacja filmików z crash testów – zrywające się foteliki:

For privacy reasons YouTube needs your permission to be loaded.
I Accept

2. Dzieci na kolanach, bez fotelików i na podkładkach – kompilacja filmów z crash testów:
For privacy reasons YouTube needs your permission to be loaded.
I Accept
3. Fotelik noname:
For privacy reasons YouTube needs your permission to be loaded.
I Accept
4. FWF vs. RWF porównanie chrash testów:
For privacy reasons YouTube needs your permission to be loaded.
I Accept
5. Tragiczny wypadek z happy endem:


Zderzenia w tył i zderzenia boczne:

Modele FWF montuje się KOMPLETNIE inaczej niż modele RWF. Modele FWF maja też KOMPLETNIE inną budowę niż RWF (oprócz kilku modeli). RWF można przypiąć (kotwiczyć) nawet w 5 (słownie: pięciu) punktach (pas lub Isofix, rama antyrotacyjna, dwa pasy kotwiczące, noga stabilizująca), podczas gdy modele FWF w 1 (słownie: jednym – pas lub Isofix). Poza kilkoma wyjątkami (pas, TT, isofix, ew. noga). To jak przebiega wypadek, to jedno. To jak fotelik jest przygotowany na wypadek, to drugie. Bardzo często o tym się w rozmowach zapomina. Przy uderzeniu RWF’a w tył, nie będzie tak samo jak przy uderzeniu FWF od przodu. Uderzenie w bok RWF’a nie będzie takie samo jak uderzenie w bok FWF’a przy tej samej prędkości. Dlaczego? Bo to inne konstrukcje inaczej przymocowane w samochodzie. Inaczej też „odbierają” uderzenie i kompletnie inaczej chronią cenną zawartość.
Krótka lekca fizyki: Kiedy samochody jadą w tym samym kierunku i następuje zderzenie, ich siły się łączą, więc oddziaływanie i tak jest mniejsze. Dostępne również w słowach jednej z forumowiczek:

„Bo jest bezpieczniej nawet przy przygrzmoceniu w tył. Podstawy fizyki – grzmocony i grzmocący jadą w tym samym kierunku, siły się łączą, oddziaływanie na delikatne kręgi są mniejsze niż przy czołówce z fotelem FWF”

Dodatkowo kilka smaczków z grupy:

„Ile kosztował Twój smartfon? Uważasz, że jest bardziej potrzebny niż zapewnienie bezpieczeństwa dziecku?”

„Tydzień dobrej rehabilitacji kosztuje więcej niż dobry fotelik, a tydzień nie wystarczy jak będzie dzwon w foteliku, który zabezpiecza tylko przed mandatem.”

„Swojemu wytłumaczyłam to na przykładzie piwa. Ponieważ mówił, że nie widzi różnicy między fotelikiem z zestawu 3w1, a normalnym bezpiecznym, przywiozłam mu piwo VIP z biedronki i powiedziałam że dzisiaj pije takie. Skoro fotelik to fotelik, to to piwo i to piwo.”

Jeżeli macie swoje argumenty lub filmy, które nie zostały uwzględnione w zestawieniu podzielcie się nimi w komentarzach. 🙂
Pamiętajcie też, że dobrze dobrany i dopasowany fotelik samochodowy to ubezpieczenie na życie Waszego dziecka.