Już są! Kolejne, długo oczekiwane wyniki testów dla fotelików dziecięcych, zostały właśnie udostępnione. ADAC i OEAMTC w majowej odsłonie przetestował 30 modeli z różnych kategorii wiekowych. Który fotelik jest najlepszy, a który najgorszy, dlaczego kolor nie ma znaczenia oraz czy dobieranie fotelika ma znaczenie? Ciekawi? Zobaczcie wyniki i tabelkę.

Morbi vitae purus dictum, ultrices tellus in, gravida lectus.

Publikujemy najnowsze wyniki testów fotelików samochodowych dla dzieci przeprowadzonych przez instytuty ADAC i OEAMTC na maj 2022r. Jak zapewne wiecie, jedną z czołowych firm i organizacji testujących foteliki samochodowe dla dzieci jest ADAC (niem: Allgemeiner Deutscher Automobil-Club), istnieje on od ponad stu lat, zrzesza ponad 14 milionów członków i jest jednym z nielicznych ośrodków badawczych na świecie akredytowanych przez Euro NCAP.

Ocena testów ADAC maj 2022r.

W obecnym majowym teście fotelików dziecięcych ADAC cztery modele z 30 testowanych modeli otrzymały bardzo kiepskie oceny i nie są zalecane. Kolejnych 19 modeli z testowanych fotelików otrzymało ocenę dobrą, sześć modeli uzyskało ocenę zadowalającą. W obecnym teście foteliki dziecięce wszystkich rozmiarów zostały przetestowane i ocenione pod kątem kryteriów bezpieczeństwa, obsługi, ergonomii i zawartości zanieczyszczeń.
To tak w skrócie.

Fotelik Cybex Anoris T i-Size został oceniony jako bardzo dobry, ponieważ zapewnia bardzo dobrą ochronę podczas zderzeń czołowych i bocznych oraz jest łatwy w użyciu. Jest zatwierdzony dla dzieci o wzroście od 76 cm do 115 cm i ma zintegrowaną poduszkę powietrzną oraz bazę.

ADAC odradza kupowanie czterech wadliwych przetestowanych fotelików dziecięcych. Tkaniny i materiały w tapicerkach dwóch kandydatów do testu Lionelo Antoon RWF i Walser Kids Experts Noemi są zanieczyszczone środkami zmniejszającymi palność. To dobrze, lecz tu chyba coś poszło nie tak, gdyż podejrzewa się, że są rakotwórcze. To już niedobrze. Środki zmniejszające palność zostały również znalezione w tapicerce Urban Kanga Uptown TV107, a fotelik również nie przeszedł testu zderzenia bocznego. Oparcie czwartego przegranego testu czyli modelu Kinderkraft Comfort Up, musiało zostać usunięte, aby zabezpieczyć starsze dzieci. Fotel nie zapewnia wtedy wystarczającej ochrony w przypadku zderzenia bocznego.

Według ADAC rodzice powinni dowiedzieć się więcej o ofercie przed zakupem fotelika dla dziecka. Pomóc w tym mogą również wyniki poprzednich testów jak i obsługa sklepów Tylem.pl 😉

Szczegółowe wyniki aktualnych testów fotelików dziecięcych można znaleźć poniżej w naszej tabelce. Sortuj do woli i wybierz najlepszy dla Ciebie. Masz pytania ? Chętnie pomożemy 😉

Linki:

Wyniki testów ADAC : https://www.adac.de/rund-ums-fahrzeug/tests/kindersicherheit/kindersitztest/

Wyniki testów OEAMTC : https://www.oeamtc.at/tests/kindersitztest/kindersitztest-2022-fruehjahr/

Plik PDF z wynikami i tabelką.

Testy fotelików ADAC maj 2022r. – tabelka

Prezentacja wyników i testów ADAC

Andreas Ratzek jest inżynierem ds. testów w ADAC i od ponad 16 lat przeprowadza testy fotelików dziecięcych w Landsberg Technology Center ADAC. Poniżej krótki film jaki ADAC udostępnił z opisem i omówieniem przeprowadzonego majowego testu fotelików.

For privacy reasons YouTube needs your permission to be loaded.
I Accept

Ekspert ds. fotelików dziecięcych ÖAMTC Steffan Kerbl wyjaśnia w poniższym materiale wyniki testów.

Dlaczego trzy foteliki nie przeszły testu (01:17) i czy każdy fotel w standardzie i-Size pasuje do każdego modelu pojazdu (02:02) – dowiedz się więcej w filmie

For privacy reasons YouTube needs your permission to be loaded.
I Accept

Legenda: skala ocen i punktacja stosowana przez ADAC

Istotną sprawą jest fakt iż ADAC nie przyznaje gwiazdek ocenianym fotelikom. Przyznaje wedle skali punktowej, która jest zamieniana na słynne gwiazdki jedynie dla łatwiejszego zobrazowania wyniku.

Warto podkreślić, iż skala ocen punktowych jest odwrotna niż w Polsce. Wynik bliski 1 jest uznawany za bardzo dobry i odwrotnie, otrzymanie 5 jest oznaką porażki. Zatem, im mniej punktów otrzymał fotelik – tym lepiej.

Gwiazdki – już tradycyjnie, po polsku. 1 gwiazdka – kiepsko, 5 gwiazdek – genialnie.

Wiemy, iż to może być mylące, dlatego wyjaśniamy 😉 To ważne aby zrozumieć i poprawnie odczytywać tabelkę z wynikami prezentowanymi przez ADAC.

Ocena „gwiazdkowa”

1 gwiazdka = kiepsko
5 gwiazdek = genialnie

Ocena punktowa

0,6 – 1,5 pkt = genialnie
4,6 i więcej    = kiepsko

Nazwa ocenyOcena [gwiazdki]Ocena [punkty]Kolor oceny
Bardzo dobry5*0,6 – 1,5
Dobry4*1,6 – 2,5
Zadowalający3*2,6 – 3,5
Dostateczny2*3,6 – 4,5
Niedostateczny1*od 4,6

Pomoc & Wsparcie

Jeśli masz pytania dotyczące bezpiecznego przewożenia dzieci, nasi eksperci są do Twojej dyspozycji.

Masz wątpliwości – zapytaj, nie kombinuj. Nie warto.

Newsletter

Newsletter

Zapisz się, zawsze warto wiedzieć wcześniej