Korytarz życia, a przepisy

:Strona głównaArtykułyKorytarz życia, a przepisy

Niedawno, bo w dniu 6 grudnia 2019 roku weszły w życie znowelizowane przepisy Prawa o ruchu drogowym regulujące kilka ważnych kwestii. Dziś poruszymy jedną z nich a mianowicie tzw. korytarz życia. Co to jest ? To, umożliwienie sprawnego dojazdu służb ratunkowych do miejsca zdarzenia drogowego.

Morbi vitae purus dictum, ultrices tellus in, gravida lectus.

Kluczowym dla życia i zdrowia uczestników zdarzeń drogowych jest szybkie dotarcie na miejsce służb ratunkowych – pogotowia, straży pożarnej czy policji. Często ze względu na duży ruch panujący na ulicach, służby ratunkowe stoją w korkach i nie są w stanie dojechać na miejsce w odpowiednim czasie. Aby temu przeciwdziałać  wprowadzono nowy obowiązek tworzenia wolnej przestrzeni dla pojazdów uprzywilejowanych, a także określono dokładnie jak ma się ono odbywać.

Dnia 6 grudnia 2019 roku weszły w życie znowelizowane  przepisy Prawa o ruchu drogowym regulujące tą ważną kwestie, lecz nadal niewielu o tym wie i co gorsza stosuje.

Zacznijmy od przepisów.

Korytarz życia

Kierowcy poruszający się lewym skrajnym pasem mają obowiązek zjechać na lewo, a poruszający się pozostałymi pasami – na prawo. Kierowcy mogą kontynuować jazdę po uprzednio zajmowanym pasie ruchu dopiero po przejeździe pojazdu uprzywilejowanego. Z utworzonego korytarza życia mogą korzystać tylko i wyłącznie pojazdy uprzywilejowane.

  • Jeśli widzisz, że droga zaczyna się korkować – zjedź na bok pasa.

  • Nie czekaj do czasu, aż usłyszysz sygnał karetki, zjedź od razu pozostawiając między autami przestrzeń umożliwiającą przejazd dla służb ratunkowych

  • W przypadku, gdy autostrada ma dwa pasy, kierowcy na lewym zjeżdżają zawsze – na lewo, kierowcy na pozostałych pasach – na prawo.

  • Korzystaj z reguły prawej ręki

Kierowcy poruszający się lewym skrajnym pasem mają obowiązek zjechać na lewo, a poruszający się pozostałymi pasami – na prawo. Kierowcy mogą kontynuować jazdę po uprzednio zajmowanym pasie ruchu dopiero po przejeździe pojazdu uprzywilejowanego. Z utworzonego korytarza życia mogą korzystać tylko i wyłącznie pojazdy uprzywilejowane.

Korytarz życia – zasada prawej dłoni

Utworzenie korytarza życia powinno być prowadzone analogicznie do palców prawej dłoni. Oznacza to, że jeśli droga ma więcej niż dwa pasy w jednym kierunku, kierowcy jadący skrajnym lewym pasem muszą zjechać do lewej krawędzi jezdni (tak jak do kciuka). Natomiast pozostali kierowcy zjeżdżają do prawej strony swoich pasów. W ten sposób powstaje korytarz, którym pogotowie może dotrzeć na miejsce.

Korytarz życia

Zobacz film jaki udostępniła Autostrada Wielkopolska, prezentujący omawiany sposób utworzenia korytarza życia.

For privacy reasons YouTube needs your permission to be loaded.
I Accept

Pamiętaj, korytarz życia tworzymy w celu ułatwienia przejazdu pojazdu uprzywilejowanego.

Pamiętajmy, że przepisy to jedno, ale bezpieczeństwo na drodze zależy przede wszystkim od nas samych, więc bądźmy uważni i ostrożni – dla dobra swojego i innych uczestników ruchu drogowego.

Szerokiej drogi!

Pomoc & Wsparcie

Jeśli masz pytania dotyczące bezpiecznego przewożenia dzieci, nasi eksperci są do Twojej dyspozycji.

Masz wątpliwości – zapytaj, nie kombinuj. Nie warto.

Przez |2021-06-04T13:45:07+02:007 sierpnia, 2020|1 komentarz

O autorze:

1 komenarz

  1. […] też zapoznać się z naszym art. dotyczącym zmian odnośnie tzw. Korytarza życia i sposobu poruszania się w przypadku udziału służb uprzywilejowanych na […]

Zostaw komentarz

Go to Top