Jedno z częściej zadawanych pytań to „Jaki fotelik samochodowy dla dziecka w kategorii 9-36 kg wybrać”? Modeli całkiem sporo, na pasy, na Isofix, z testami i bez, przodem, tyłem, albo obie opcje, z pochylaniem lub bez a jak dodamy jeszcze kolory to robi się niezły kłopot z wybraniem. W jakiej sytuacji wybrać dla dziecka fotelik przodem w kategorii 9-36 kg? Czy kupić go dla malucha 9-miesięcznego, czy później? A może w ogóle z niego nie korzystać? Zatem zobaczmy dla kogo i po co jest taka kategoria fotelików.

Morbi vitae purus dictum, ultrices tellus in, gravida lectus.

Kategoria fotelików samochodowych 9-36 kg FWF (montowanych przodem do kierunku jazdy) jest bardzo popularna i na rynku znajdziemy wielu jej przedstawicieli, montowanych zarówno na 3-punktowe pasy samochodowe jak i na Isofix + Top Tether. Zakres wagowy od 9 kg sugeruje, że możemy przewozić w niej dziecko które powoli wyrasta z pierwszego fotelika 0-13 kg i faktycznie, jeśli bazujemy na homologacji – tak jest. Gdy jednak wgryziemy się w temat bezpiecznego przewożenia dzieci dowiemy się, że im dłużej wozimy dziecko tyłem do kierunku jazdy, tym jest dla niego bezpieczniej. W foteliku RWF (montowanym tyłem do kierunku jazdy) dziecko może jeździć max. do ok. 130 cm wzrostu i 25 kg. Niestety, z różnych powodów, nie jest opcja dla każdego i może się zdarzyć, że jazda tyłem skończy się wcześniej. Najważniejsze, żeby nie skończyła się za wcześnie.

Co wybrać po łupince, tj. foteliku samochodowym 0-13 kg? Na pewno nie 9-36 kg montowanym przodem do kierunku jazdy – na to przyjdzie czas później. Wybieramy kategorię z opcją jazdy TYŁEM 0-18 kg, która posłuży do ok. 105 cm wzrostu (4 lata, 18 kg), albo 9-25kg (tu ostrożnie z wyborem, bo nie wszystkie fotele w tej kategorii oferują faktycznie tak dużo miejsca, jakby się wydawało). Największy fotelik montowany tyłem umożliwia jazdę do ponad 130 cm i 25 kg wagi.
Podane parametry są tylko orientacyjne, bo dziecko rodziców o wzroście 190 cm będzie w wieku magicznych 4 lat miało prawdopodobnie znacznie więcej niż 105 cm, a dziecko rodziców niskiego wzrostu – zapewne będzie miało nadal duży zapas w regulacji zagłówka. I tu wkracza na scenę kategoria przodem 9-36kg.

Czym charakteryzują się fotele 9-36kg?

Kategoria 9-36kg FWF może być zbawienna w przypadku, gdy duże (jeśli chodzi o gabaryty) dziecko dość wcześnie (jeśli chodzi o wiek i dojrzałość) przesadzamy do kolejnego (drugiego po łupince 0-13kg) fotelika. Czasem zdarza się też, że ze względów zdrowotnych, czy choćby choroby lokomocyjnej, dziecko nie może jeździć tyłem do kierunku jazdy i przesiadka do fotela przodem jest niezbędna.

Omawiana kategoria charakteryzuje się:

  • posiadaniem 5-punktowych pasów wewnętrznych do 18, 19,5, 20, 21 lub 25 kg w zależności od modelu fotelika

  • lekkim wychyleniem siedziska do pozycji spoczynkowej (użycie określenia „pozycja do spania” byłaby nadużyciem, dlatego tu celowo nie została podana).
  • 5-punktowe pasy wewnętrzne

Czy 5-punktowe pasy wewnętrzne  są takie ważne? Tak, jeśli mamy na pokładzie rozbrykanego 3 latka, wiercipiętę, malucha, który nie lubi jeździć autem i za punkt honoru uznaje się z niego wydostać. Pamiętajmy, że 3 latek posadzony do fotelika samochodowego 15-36 kg może pasować do niego zarówno wzrostowo jak i wagowo, ale nie koniecznie emocjonalnie. Wiemy doskonale, jak łatwo poluzować pasy samochodowe – panie robią to żeby np. nie pogiąć świeżo wyprasowanej bluzki. Kilkulatek też bez problemu je poluzuje, wyjmie z nich rączki, albo je zwyczajnie rozepnie i przy byle jakim hamowaniu nieszczęście gotowe. Do fotelika 15-36 kg potrzebny nam zatem  „dojrzały klient”, który rozumie , że w foteliku siedzimy spokojnie i nie majstrujemy przy pasach.  Gdy mamy co do zachowania swojego dziecka jakiekolwiek wątpliwości – polecamy kategorię 9-36 kg.

Wybierając fotel 9-36 kg trzeba skonsultować ze sprzedawcą i sprawdzić  jak długo dziecko będzie faktycznie korzystać z uprzęży wewnętrznej. Większość modeli (ale nie wszystkie) ma blokadę „wzrostową” – korzystając za pasów, nie można dowolnie wysoko wyprowadzać zagłówka. Fotele w nowej homologacji mają powiedziane wyraźnie w instrukcji obsługi, że pasy są do 105 cm wzrostu (a ta wartość pokrywa się z fotelami 0-18kg).

Jeśli nasza pociecha wyrasta z „osiemnastki” i ma ok. 100 – 105 cm, należy przymierzyć ją do fotela 9-36kg i sprawdzić jaki ma jeszcze do dyspozycji zakres regulacji zagłówka. Po zdemontowaniu pasów wewnętrznych, zagłówek można ustawić już odpowiednio wyżej, ale wtedy dziecko jest już zapinane pasem samochodowym, jak osoba dorosła.

Jak długo posłuży fotelik 9-36 kg?

Miejmy na uwadze, że w większości foteliki samochodowe 9-36 kg będą odrobinę mniej przestronne dla dziecka wewnątrz niż docelowe fotele z kategorii 15-36 kg, co może być problematyczne pod koniec ich użytkowania. Zgodnie z homologacją mają pasować już do 9 miesięcznego dziecka. Trzeba zatem liczyć się z tym, że wybierając model z tej kategorii, prawdopodobne jest, że nie ominie nas po kilku latach zakup fotela 15-36 kg.

Czy fotel 9-36kg jest dobrym rozwiązaniem?

Reasumując – jazda w foteliku samochodowym 9-36kg TAK, ale nie zamiast kategorii 0-18 kg, ale po niej. Nie spieszmy się do przesadzania dziecka do fotela przodem, w takim ustawieniu jeszcze się najeździ.

Pomoc & Wsparcie

Jeśli masz pytania dotyczące bezpiecznego przewożenia dzieci, nasi eksperci są do Twojej dyspozycji.

Masz wątpliwości – zapytaj, nie kombinuj. Nie warto.