Wybierając i szukając fotelika samochodowego dla swojego dziecka zapewne spotykamy się z pojęciem Top Tether ewentualnie górny pas mocujący lub trzeci Isofix. Większość zna zapewne system Isofix, lecz to nowe pojęcie to  dla większości rodziców, to czarna magia. Wyjaśnimy zatem czym jest i jakie ma funkcje tak aby więcej nas nie straszył i nie martwił. Zatem zaczynamy prosty opis do czego służy i dlaczego warto wybrać fotelik, w którym jest zastosowany wspomniany górny pas mocujący.

Morbi vitae purus dictum, ultrices tellus in, gravida lectus.

Górny pas mocujący, Top Tether, trzeci punkt Isofix (choć to nie jest poprawne), górne zapięcie, dodatkowy pas kotwiczący (to raczej określenie częściej używane dla grupy fotelików tyłem do kierunku jazdy – RWF, choć jest prawdziwe), szelki. To różne określenia na ten sam system.

Jeśli nie jesteś Pewien czy dany zaczep jest zaczepem Top Tether, zapytaj!. Zawsze chętnie pomagamy i odpowiadamy na pytania. Przyjedź, zadzwoń, napisz – nie kombinuj. Nie warto.
Oznaczenie mocowania Top Tether

Co to jest Top Tether?

Górny pas mocujący (ang. Top Tether), to dodatkowa możliwość zapięcia fotelika poza Isofix. Ma postać długiego pasa zaczepionego zazwyczaj za zagłówkiem fotelika, który łączymy karabińczykiem z metalowym uchwytem w samochodzie. Pamiętać tu musimy, iż nie każdy uchwyt jest zaczepem Top Tether a te właściwe mają specjalne oznaczenie. Wszystkie inne to uchwyty tzw. bagażowe, do których nie wolno wpinać zaczepu TT.

Pas ten w rzeczywistości jest trzecim punktem mocowania dla fotelików z systemem ISOFIX. Mocowany jest do specjalnie oznaczonych punktów montażowych umieszczonych w samochodzie. Występowanie tych mocowań w samochodzie do lutego 2013r nie było uregulowane, jednak po tym czasie, każdy nowo wyprodukowany samochód powinien być wyposażony w mocowania ISOFIX, oraz punkt mocowania pasa Top Tether, oznaczony symbolem fotelika z kotwicą. W przypadku braku widocznych oznaczeń, umiejscowienie powinno zostać opisane w instrukcji obsługi pojazdu.

Oznaczenie mocowania Top Tether

Jak wygląda zaczep Top Tether?

Jak pisałem powyżej omawiany pas, oznaczony jest zawsze symbolem fotelika z kotwicą. W przypadku braku widocznych oznaczeń, umiejscowienie powinno zostać opisane w instrukcji obsługi pojazdu. Poniżej galeria z montażu fotelika wykorzystującego opisywany pas w samochodzie Fiat 500.

Zaczepy bagażowe czyli jak nie wygląda Top Tether?

Jak pisałem powyżej omawiany pas, oznaczony jest zawsze symbolem fotelika z kotwicą. W przypadku braku widocznych oznaczeń, umiejscowienie powinno zostać opisane w instrukcji obsługi pojazdu.

Jeśli nie masz pewności, czy dany zaczep jest zaczepem Top Tether, nie używaj go.

Poniżej galeria zaczepów bagażowych, które NIE są zaczepami Top Tether. Nie wolno ich używać do kotwiczenia fotelików samochodowych.

Powyżej, galeria zaczepów bagażowych, które nie są zaczepami TT.

Dlaczego mam używać Top Tether – górny pas mocujący?

Pas i zaczep Top Tether  zapobiega obrotowi i pochyleniom fotelika zamocowanego na ISOFIX, a także dodatkowo go stabilizuje. W fotelikach mocowanych w systemie ISOFIX + Top Tether, pas musi być używany. Jeżeli pas występuje jako opcja to warto ją stosować, gdyż poprawnie zamocowany pas, zmniejsza ruch głowy dziecka do przodu w trakcie zderzeń czołowych.

Dobrze obrazuje to film z testów zderzeniowych

For privacy reasons YouTube needs your permission to be loaded.
I Accept

Gdzie szukać i czy mój samochód ma Top Tether, czyli jak sprawdzić czy mamy górny pas mocujący ?

Z pomocą zawsze przychodzi instrukcja obsługi pojazdu, ponieważ w przeciwieństwie do uchwytów ISOFIX w kanapach, które znajdują się zawsze w prawie identycznych miejscach, miejsc mocowań pasa może być kilka.

  • podsufitka

  • słupki boczne C

  • półka za tylną kanapą, podszybie

  • pod zagłówkiem oparcia kanapy, fotela

  • podłoga bagażnika

  • oparcie kanapy od strony bagażnika

  • nadkola w bagażniku

Top Tether miejsca montażu

Nadal mam pytania o górny pas kotwiczący.