Dnia 6 grudnia 2019 roku weszły w życie znowelizowane przepisy Prawa o ruchu drogowym regulujące kilka ważnych kwestii. Dziś poruszymy jedną z nich a mianowicie tzw. jazdę a suwak. Co to jest ? Zapraszamy.

Morbi vitae purus dictum, ultrices tellus in, gravida lectus.

Opisana powyżej zmiana w przepisach dotyczy „tzw. jazdy na suwak”, czyli włączania się do ruchu po drożnym pasie użytkowników pasów drogi, które zanikają, lub na których znajduje się przeszkoda. Do tej pory jazda na suwak była tylko objawem kultury kierowców, od 6 grudnia 2019 jest już obowiązkiem.

Nowością dla kierowców jest fakt, że kierujący pojazdem znajdujący się na pasie, na którym z różnych względów (zanikanie, przeszkoda) nie można kontynuować jazdy, jest w uprzywilejowanej sytuacji i powinien zostać wpuszczony przez kierującego jadącego sąsiednim pasem na pas ruchu, na którym kontynuowanie jazdy jest możliwe.

Okolicznościom musi  towarzyszyć spełnienie dwóch warunków

  •  musi występować znaczne zmniejszenie prędkości, a więc zazwyczaj będzie to spowolnienie „zatorem drogowym”, w którym pojazdy stoją lub poruszają się z niewielką prędkością (czyli korek, kolizja bądź awaria pojazdu).

  • miejsce wjazdu zostało wyraźnie określone jako końcowy odcinek pasa ruchu bezpośrednio przed miejscem wystąpienia przeszkody lub miejscem jego zanikania. Celem jest uniknięcie próby zmiany pasa ruchu jednocześnie przez kilku kierowców w kilku miejscach, co nie sprzyja płynności ruchu. I w żadnym wypadku nie daje pierwszeństwa.

Warto również mieć na uwadze, że:

  • pas do skrętu, z którego chce zjechać kierujący pojazdem nie jest pasem zanikającym,

  •   jazda pasem rozbiegowym ze stacji benzynowej czy autostradowym nie oznacza, że kierujący ma pierwszeństwo przed samochodami jadącymi sąsiednim pasem

  • zapis dotyczący „jazdy ze znacznie ograniczoną prędkością” dotyczy TYLKO korków, a nie spowolnienia ruchu np. ze 90 do 30 km/h.

Jazda na suwak
For privacy reasons YouTube needs your permission to be loaded.
I Accept

Pamiętajmy, że przepisy to jedno, ale bezpieczeństwo na drodze zależy przede wszystkim od nas samych, więc bądźmy uważni i ostrożni – dla dobra swojego i innych uczestników ruchu drogowego.

Szerokiej drogi!

Pomoc & Wsparcie

Jeśli masz pytania dotyczące bezpiecznego przewożenia dzieci, nasi eksperci są do Twojej dyspozycji.

Masz wątpliwości – zapytaj, nie kombinuj. Nie warto.