Testy fotelików samochodowych 9-36kg, to kolejny często poruszany temat. Jaki fotelik wybrać dla dwulatka, który fotelik jest najbezpieczniejszy, czym różnią się modele dla dzieci trzyletnich? Sporo pytań a my zawsze chętnie na nie odpowiadamy. Aby łatwiej przedstawić potrzebną wiedzę, prezentujemy wyniki testów fotelików samochodowych w kategorii 9-36kg przeprowadzonych przez instytut ADAC.

Morbi vitae purus dictum, ultrices tellus in, gravida lectus.

Przedstawiamy wyniki testów fotelików samochodowych dla dzieci w kategorii 9-36kg. przeprowadzonych przez instytut ADAC. Jak zapewne wiecie, jedną z czołowych firm i organizacji testujących foteliki samochodowe dla dzieci jest ADAC (niem: Allgemeiner Deutscher Automobil-Club), istnieje on od ponad stu lat, zrzesza ponad 14 milionów członków i jest jednym z nielicznych ośrodków badawczych na świecie akredytowanych przez Euro NCAP.

W 2002 roku ADAC jako jeden z pierwszych zainicjowały coroczny test fotelików dziecięcych. Przy ocenianiu fotelików ADAC bierze pod uwagę: bezpieczeństwo, obsługę (czy jest łatwa i intuicyjna), ergonomię, substancje szkodliwe i czyszczenie.
Ocena ogólna ADAC, tzw. gwiazdki, jest sumą ocen za poszczególne kryteria. Nie wszystkie badane parametry mają taki sam wpływ na wynik końcowy. Bezpieczeństwo fotelika wpływa na 50% oceny, obsługa na 40%, natomiast ergonomia na 10%. Ostatnie dwa parametry – substancje szkodliwe i czyszczenie mają wpływ na ocenę końcową fotelika tylko w przypadku, gdy normy w tych kryteriach są przekroczone.

ADAC test fotelików 15-36kg platforma

Poniższa tabela prezentuje wyłącznie wyniki fotelików z kategorii 9-36kg. biorących udział w testach ADAC i tylko od 2015 roku. To właśnie od tego roku mamy najnowszy, obecnie obowiązujący standard testowania foteli dla dzieci. W stosunku do lat poprzednich zastosowano kilka istotnych zmian, które dotyczyły zderzenia czołowego, zderzenia bocznego oraz modeli samochodów używanych w teście ekonomii. Zmieniono również skalę ocen i dodano nowe kategorie.

  • W teście zderzenia czołowego zastosowano nową platformę (Volkswagen Golf VII).
  • Nowością były także „10-letni” manekin Q10 oraz czujnik obciążenia w obszarze brzucha „3-letniego” manekina.
  • Test zderzania bocznego dopracowano zgodnie z normą ECE-R 129 (i-Size).
  • Próby użytkowania i ergonomii zostały przeprowadzone w aktualnych modelach samochodów.

ADAC stara się stawiać wyższe wymagania wobec testowanych fotelików, niż homologacyjne minimum. Zderzenia czołowe bada się z prędkością 64 km/h, czyli wyższą niż w teście homologacyjnym, a zderzenie boczne przy 50km/h.

Poniżej prezentujemy tabelkę z wynikami testów ADAC od roku 2015 zawierającą podział jedynie na wynik za bezpieczeństwo i wynik ogólny podzielony na wartość punktową oraz znane wszystkim gwiazdki.

Opis badania, przedstawienie instytutu ADAC, wyjaśnienie badanych kategorii, opisaliśmy w osobnym wpisie.  Szukasz testów innych kategorii fotelików? Zobacz pozostałe tabele z wynikami.

Mieszana grupa 9-36, to produkt przeznaczony dla dziecka w wieku od kilkunastu miesięcy do 12 roku życia. Znajdziemy tu przede wszystkim foteliki przodem, choć jest kilka modeli z opcją tyłem – RWF.

Tabela porównawcza fotelików 9-36kg z testami ADAC

Wybierz z poniższych opcji filtracji interesujący Cię zakres a zobaczysz wyniki dopasowane do potrzeb.

Poniżej prezentujemy tabelkę z wynikami testów ADAC od roku 2015 zawierającą podział jedynie na wynik za bezpieczeństwo i wynik ogólny podzielony na wartość punktową oraz znane wszystkim gwiazdki.

Pamiętaj!
Nie porównuj wyników testów z lat poprzednich z obecnie obowiązującymi. Było zbyt wiele zmian pomiędzy badaniami.

wdt_IDFirmaFotelikRocznik Testu ADACWynik ogólny [pkt]Wynik ogólny [gwiazdki]Wynik za bezpieczeństwo [pkt]Wynik za bezpieczeństwo [gwiazdki]Waga fotelika [kg]Pasy wewnętrzneSposób mocowania
1AvovaAvova Sperling-Fix i-Size20203,233,2313,718kg (76/100cm)ISO, TT
2Britax RömerBritax Römer Advansafix i-Size20202,632,7311,021kg (76/102cm)ISO, TT
3Britax RömerBritax Römer Advansafix IV R20192,342,3411,018kgISO, TT
4Britax RömerBritax Römer Evolva 1-2-3 SL SICT20172,632,738,618kgPAS, ISO
5Britax RömerBritax Römer Advansafix M i-Size20212,832,9311,221kg (76/102cm)ISO, TT
6CasualplayCasualplay Multipolaris Fix20175,515,516,8PółkaISO
7CasualplayCasualplay Multiprotector Fix II20152,342,7310,3PółkaISO
8CBXCBX Xelo20202,442,444,9PółkaISO
9ChiccoChicco Gro-Up 12320153,433,826,318kgPAS
10ChiccoChicco Youniverse Fix20183,333,5313,118kgISO, TT
FirmaRocznik Testu ADACWynik ogólny [pkt]Wynik ogólny [gwiazdki]Wynik za bezpieczeństwo [pkt]Wynik za bezpieczeństwo [gwiazdki]

W kolumnie „sposób montażu” podajemy wartości:

Pasy – pasy samochodowe, trzy punktowe
TT – czyli montaż za pomocą pasów Top Tether
Iso – czyli montaż za pomocą Isofix

W kolumnie „pasy wewnętrzne” podajemy wartości:

np. 18kg – oznacza to maksymalną wagę do jakiej dziecko może podróżować z pasami wew. fotelika i po przekroczeniu której należy je zdemontować lub schować aby podróżować dalej do 36kg.

Półka – oznacza foteliki z tzw. półką czyli osłoną tułowia. Fotelik bez pasów własnych

Wyniki fotelików Joie Bold i Nuna Myti pobrane z badań ÖAMTC

Wykres porównawczy fotelików 9-36kg z testami ADAC

Poniższy wykres jest połączony z powyższą tabelką. Przedstawia dane dotyczące tylko dwóch wartości, wynik za bezpieczeństwo i wynik ogólny danego modelu fotelika w punktach.

Korzystaj z filtrów umieszczonych nad tabelą główną aby zawęzić wyniki na poniższym wykresie.

Legenda: skala ocen i punktacja stosowana przez ADAC

Istotną sprawą jest fakt iż ADAC nie przyznaje gwiazdek ocenianym fotelikom. Przyznaje wedle skali punktowej, która jest zamieniana na słynne gwiazdki jedynie dla łatwiejszego zobrazowania wyniku.

Warto podkreślić, iż skala ocen punktowych jest odwrotna niż w Polsce. Wynik bliski 1 jest uznawany za bardzo dobry i odwrotnie, otrzymanie 5 jest oznaką porażki. Zatem, im mniej punktów otrzymał fotelik – tym lepiej.

Gwiazdki – już tradycyjnie, po polsku. 1 gwiazdka – kiepsko, 5 gwiazdek – genialnie.

Wiemy, iż to może być mylące, dlatego wyjaśniamy 😉 To ważne aby zrozumieć i poprawnie odczytywać tabelkę z wynikami prezentowanymi przez ADAC.

Occena „gwiazdkowa”

1 gwiazdka = kiepsko
5 gwiazdek = genialnie

Ocena punktowa

0,6 – 1,5 pkt = genialnie
4,6 i więcej    = kiepsko

Nazwa ocenyOcena [gwiazdki]Ocena [punkty]Kolor oceny
Bardzo dobry5*0,6 – 1,5
Dobry4*1,6 – 2,5
Zadowalający3*2,6 – 3,5
Dostateczny2*3,6 – 4,5
Niedostateczny1*od 4,6

Porównywanie wyników testów ADAC

Przy każdych wynikach ADAC jest wyraźnie napisane.

Nie porównujemy wyników pomiędzy różnymi latami.

Można jedynie porównywać wyniki wewnątrz jednego testu. Dlaczego? Zbyt wiele się zmienia w procedurze aby było to miarodajne i dokładne.

Porównywanie testów ADAC i innych badań

Nie wolno porównywać testów różnych firm. Koniec.

Dlaczego? Kompletnie inne założenia testowe, inne manekiny i oprogramowanie, inne prędkości i możliwe że inne kąty uderzeń. Słowem różni je zbyt wiele aby mogły być porównywane.

Jeśli wybrany model uzyskał podobnie dobre, lub złe wyniki w różnych testach, możemy uznać, iż obie firmy zgadzają się co do przydatności takiego modelu. Tylko tyle.

Pomoc & Wsparcie

Jeśli masz pytania dotyczące bezpiecznego przewożenia dzieci, nasi eksperci są do Twojej dyspozycji.

Masz wątpliwości – zapytaj, nie kombinuj. Nie warto.